Jak čínské handheldy zaplavily svět Tetrisem
Vzhledem k tomu, že se Zápisník hráče zaměřuje především na mé oblíbené herní tituly, nesmí tu chybět legendární Tetris – hra, kterou v roce 1984 vytvořil ruský programátor Alexej Pažitnov. Tentokrát ale nebudeme rozebírat samotný titul, ale zaměříme se na čínské handheldy, které tehdy zaplavily svět. Díky nim měl Tetris možnost vyzkoušet snad každý, což přispělo k jeho ikonickému statusu ve světě her.
Tetris vyšel snad na všech platformách, od Nintendo Gameboy, přes mobilní telefony, až po klasické počítače. Než jej na pomyslném trůnu vystřídal Minecraft, šlo do té doby o nejprodávanější herní titul na světě. Podle odhadů z roku 2019 se prodalo více jak 170 miliónů kopií. Tohle číslo je však ve skutečnosti mnohem vyšší, neboť k němu musíme přičíst hojně šířené pirátské verze. Řeč je hlavně o čínským přenosných konzolích, které většinou nesly jednoduché pojmenování Brick Game, které hlavně v 90. letech zaplavily vietnamské tržnice, a díky tomu se tak hra rozšířila i do domácností, kde by se běžně nedostala.
Jedna za ranných verzí hry Tetris. |
99 v jednom
Opravdu neznám moc lidí, kteří by tenhle čínský handheld nikdy nedrželi v ruce. Především na přelomu devadesátých let a milénia jim byly zaplaveny vietnamské tržnice, kde se prodávaly za opravdu přijatelné ceny. Proto tyhle mašinky představovaly lehce dostupnou možnost, jak si zahrát „videohry“. Ony uvozovky jsou namístě, neboť jste s touto přenosnou konzolí dostali maximálně Tetris a několik variací na něj, popřípadě nějaké další jednoduché kostičkové hry, ale nikdy nešlo o nic náročného. Pamětníci jsi jistě vybavují, že takový hadnheld se často pyšnil nápisem „99 in 1“, což mělo evokovat, že krabička obsahuje 99 her. To však nebyla pravda. Označení „99 in 1“ je v těchto případech pouze reklamní trik, který má přitáhnout pozornost k tomu, kolik „her“ zařízení nabízí. Ve skutečnosti však většina těchto handheldů obsahuje jen několik variací Tetrisu nebo jednoduchých her s kostkami a bloky, které se jen mírně liší změnou rychlosti, tvarů, herních režimů nebo úrovní obtížnosti. Tento počet je tedy velmi iluzorní, neboť se hry opakují jen lehkými obměnami. Moje poslední Brick game konzole má dokonce označení „9999 in 1“ a určitě si nejsem vědom, že by obsahovala deset tisíc her. :)
9999 in 1 - skvělý reklamní trik. |
Lehce dostupná zábava
Možná to vypadá, že se těmto handheldům vysmívám, ale ve skutečnosti je dodnes považuji za skvělý způsob, jak si rychle zahrát něco nenáročného. A to hned z několika důvodů. Zaprvé konzoli jedním tlačítkem zapnete a jste okamžitě ve hře. Navíc Tetris je velmi přístupná a nenáročná hra. Zadruhé se jedná o malý, lehký a snadno přenosný kus hardwaru, který si sebou můžete vzít doslova kamkoliv. No a do třetice všeho dobrého, Tetris nikdy neomrzí! Já jsem se poprvé dostal k těmto čínským klonům už v raných devadesátkách a musím říct, že se k nim v průběhu let stále vracím. Aktuálně mám doma dokonce dva kusy, které si jednou za čas zahraji. A vždy se dobře zabavím.
Přece jenom v rychlosti popíšu princip hry, kdyby se zde našel někdo, kdo o této populární hře nikdy nic neslyšel. Tetris je logická hra, ve které padají různé tvary složené ze čtyř bloků (tzv. „tetromina“) směrem dolů po herní ploše. Hráč je může otáčet a posouvat do stran, aby je co nejlépe umístil. Cílem je vytvářet vodorovné řady bez mezer – když je řada kompletní, zmizí a hráč získává body. Hra se postupně zrychluje, čímž se zvyšuje náročnost, a hra končí, když se bloky nahromadí až na vrchol herní plochy.
Chudák Alexej Pažitnov
Otázkou samozřejmě zůstává, jak se k celé věci stavěl tvůrce Tetrisu Alexej Pažitnov. Ten se z masové produkce čínských handheldů s jeho hrou příliš neradoval. Po vydání v roce 1984 Tetris rychle získal popularitu, ale díky tehdejšímu sovětskému režimu Pažitnov zpočátku z výdělků vůbec neprofitoval – práva na hru patřila státu. Čínské kopie hry se rychle rozšířily po celém světě, což Pažitnovovu finanční situaci nijak nezlepšilo. Až po letech, kdy získal práva zpět a přestěhoval se do USA, začal mít z Tetrisu konečně prospěch, ale fenomén levných klonů už ovládal trh.
Za zmínku stojí film Tetris z roku 2023, který vypráví dramatický příběh vzniku této ikonické hry a jejího složitého licencování. Děj se zaměřuje na amerického obchodníka Henka Rogerse, který se snaží získat práva na Tetris, ale ocitá se v komplikovaném boji mezi sovětskou byrokracií, velkými technologickými firmami a zákulisními intrikami. Film zobrazuje napětí studené války, nebezpečné cesty do Sovětského svazu a dramatické vyjednávání, které stálo za tím, že se Tetris stal celosvětově známým fenoménem.
Na alze ten nejklasictejsi bazmek prodavaj za necely kilo :)
OdpovědětVymazatJá ten jeden mám dokonce z Penny :D
Vymazat