Herní klasika: FIFA 99 (1998)
Nutno říct, že FIFA 99 nebyla moje první hra ze slavné série od EA Sprots, kterou jsem hrál. Měl jsem totiž šanci si zahrát úplně první titul, který v rámci této fotbalové série vyšel. Na strejdově 486 jsem měl tu čest vyzkoušet hru FIFA International Soccer, počin z roku 1993, který to cele započal. Musím se přiznat, že z hraní si už téměř nic nepamatuju, ale úvodní losování o balón mám v paměti dodnes. To však vůbec nevadí, neboť tématem tohoto článku je FIFA 99.
Neopakovatelný zážitek
Na ty stovky hodin, které jsem u hraní strávil, jen tak nezapomenu. Stále mám na mysli, jak jsem byl unešený z grafického zpracování i pokročilé fyziky, které byly na tehdejší dobu opravdu na vysoké úrovni. Hráč měl k dispozici na výběr z desítek fotbalových klubů i reprezentačních týmů z celého světa. Co bylo ještě úžasnější, že k dispozici byly soupisky, na kterých figurovali skuteční hráči. Vynechat nesmím povedený výkon komentátorů, kteří zápasům dodávali šťávu. FIFA 99 byla ve své době po technické stránce propracovaný a neskutečně zábavný titul, který si díky tomu získal miliony hráčů po celém světě.
FIFA 99 učarovala hráče technickými možnostmi, které umožňovala. |
A ono se není čemu divit. Už předchozí díly, v čele s legendárním titulem FIFA: Road to World Cup 98, nabídly hráčům velmi vydařený prožitek a FIFA 99 to posunula ještě o kousek dál. Dnes už by grafika ani fyzika nikoho neohromila, ale tehdy jsme byli z hraní úplně unešení. Fotbalisté se chovali téměř jako skuteční fotbalisté, míč nepopíral fyzikální zákony, nechybělo počasí, diváci reagovali na vývoj zápasu, rozhodčí pískal tak, že to dávalo smysl, a v neposlední řadě to vypadalo, jako že se skutečně díváte na fotbal. Když tomu přidáte možnost hrát za své oblíbené kluby, v nichž hrají světové hvězdy, které zdobily zeď nejednoho pokojíčku, je snad jasné, proč jsem u téhle hry strávil spousty času. Ve hře logicky nechyběl můj milovaný Manchester United, ve kterém tehdy kopal Karel Poborský. Pokud jste si však chtěli zahrát za český klub, měli jste možnost, protože ve hře byly dva největší pražské týmy, tedy Sparta Praha a Slavia Praha. A to kvůli tomu, že tento ročník obsahoval speciální režim European Dream League, který umožňoval hrát za nejlepší evropské kluby, tudíž v seznamu nechyběly ani obě pražské „S“. Zapomenout nesmím ani na spoustu taktických pokynů a promíchávání sestavy, které jste mohli jako hráči provádět. FIFA 99 na svou dobu nabízela hráčům opravdu neskutečné věci.
Po grafické stránce vypadá hra už dnes poněkud komicky, ale tehdy představovala téměř vrchol. |
Bez chyb to nebylo
Abych to všechno nelíčil tak růžově, je třeba říct, že hra měla i své mouchy. Nevím, jak na tom byla PC verze, ale na Playstationu jsme se občas potýkali s otravnými chybami, které občas vedly až k restartu konzole. Několikrát se stalo, že hra zamrzla po tom, co míč skončil v zámezí, a hra nespustila animaci, která měla následovat. Poté byl hráč nucen dlouhé minuty sledovat, jak hráči stojí v pozoru, herní čas ubíhá, diváci křepčí, a nic se nedělo. Nezbývalo tedy než sáhnout po tlačítku „restart“. Jak už je u série FIFA zvykem, během hraní jsme naráželi na nespočet bugů a glitchů, při kterých se třeba hráči zamotali do sebe, nebo byli v nepřirozené pozici. Bylo to sice k zasmání, ale herní zážitek to nijak nepokazilo. Na závěr mého vzpomínání nesmím zapomenout na perfektní hudební doprovod. Fat Boy Slim a jeho The Rockafeller Skank nebo skladba Raincry od producenta Davida Goffina, který se skrývá pod pseudonymem God Within, byly poznávacím znamením FIFA 99.
Upřímně nevím, zda by dnes hra ještě obstála. Myslím si, že už ne. Každopádně na přelomu milénia jsme byli z tohoto titulu naprosto odvaření. A to právem, neboť FIFA 99 byla ve své době opravdu technickým skvostem, který dokázal očarovat hráče po celém světě.
🎮 Žánr: Sportovní · Vývojář: EA Sports · Platforma: PC, Playstation 1, Nintendo 64 · 1998
Komentáře
Okomentovat