Herní klasika #21 - Fish Filets (1998)

Dvě ryby, jeden tajný úkol a desítky obrazovek plných hlavolamů. Fish Fillets od českého studia Altar Interactive jsou důkazem, že i logická hra může mít osobnost, humor a dabing, který si pamatujete i po letech. Jak vznikla jedna z nejlepších českých logických her všech dob a čím si získala srdce hráčů?

Hra Fish Fillets byla dokončena koncem roku 1997, ale oficiálně vyšla až v roce 1998 pod vydavatelstvím Vochozka Trading. Studio Altar Interactive, které se později proslavilo zejména sérií UFO: Aftermath, tehdy vytvořilo netradiční logickou hru, která byla v mnohém novátorská.


V hlavní roli se představila dvojice inteligentních ryb – větší samice a menší sameček – která pracuje pro jakýsi podvodní ekvivalent tajné služby. V podstatě takové rybí CIA. Jejich úkolem je vyčistit podmořské základny, vraky lodí a laboratoře od nebezpečných předmětů, které tam zanechali lidé. Za zmínku určitě stojí, že příběh je vyprávěn prostřednictvím krátkých dialogů a humorných situací mezi oběma agenty. A nutno dodat, že autoři si nebrali servítky a příběh prošpikovali absurdním humorem, narážkami na popkulturu i sebeironickými poznámkami na adresu samotné hratelnosti. Nechybí parodie na špionážní filmy, sci-fi klasiky ani slovní hříčky, které vás rozesmějí i při opakovaném hraní.

Dabing hrál u Fish Filets opravdu zásadní úlohu. V roli samice uslyšíte herečku Stanislavu Jachnickou, samce pak namluvil známý herec Jan Vlasák. Jejich hlášky jsou nejen výborně napsané, ale i skvěle načasované a přirozené – působí jako reálný dialog dvou rozdílných osobností, které se navzájem škádlí, podporují a komentují dění na obrazovce s nadhledem. Zvukový doprovod dotváří jednoduché, ale účinné hudební smyčky a zvuky pohybujících se objektů. Celkově působí hra velmi profesionálně, a to i přesto, že šlo o relativně malý projekt.


Pojďme si něco říct o samotné hratelnosti. Fish Fillets staví na principu fyzikálních hádanek. Každá úroveň je jednou místností, kterou musí obě ryby opustit. Aby se tak stalo, musejí přemístit různé objekty – bedny, kovové desky, bomby nebo stroje – a zároveň se vyhýbat pastem. Fyzikální pravidla jsou neúprosně logická: těžké předměty padají, ryby je mohou podepřít, ale pokud něco zmáčkne nebo zavalí jednu z ryb, mise končí. Díky odlišným schopnostem obou postav (větší ryba může nést těžší předměty, menší se protáhne úzkými prostory) musí hráč pečlivě plánovat každý tah. V některých úrovních je jediná správná cesta a hra často vyžaduje metodické uvažování, nikoli náhodné zkoušení. Přiznám se, že mě tahle hra stála spoustu nervů. A i teď, když jsem ji po letech zkoušel, jsem si pořádně zanadával.

Při svém vydání Fish Fillets dostávalo především kladná hodnocení. Hra byla chválená především pro svoji originalitu a  vcelku kvalitní zpracování. I přes to, že nešlo o hru s velkým rozpočtem, získala si kultovní status u fanoušků logických her nejen v Česku. Výhrou pak byl český dabing. Ten se dá uvést jako příklad toho, jak výrazně může zvukový doprovod obohatit herní prožitek. Zajímavostí je, že v roce 2004 byla hra uvolněna jako freeware a následně vznikla open-source verze s názvem Fish Fillets – Next Generation. Next Generation verze přinesla podporu pro moderní systémy a umožnila překlady do dalších jazyků. Hra je tak dnes dostupná pro Windows, Linux i macOS. Součástí hry je i level editor, který fanoušci využili k tvorbě vlastních hádanek. Na závěr ještě dodám, že v roce 2007 vyšlo pokračování.

Fish Filets
Vývojář: Altar Games
Vydavatel: Vochozka Trading
Žánr: Logická hra
Platforma: PC, Linux, MacOS
Původní datum vydání: 1998

Komentáře